Wynajem apartamentu – jakie pytania warto zadać właścicielowi?

Po dniach poszukiwań i wędrówek po dzielnicach, aby znaleźć idealne apartament, w końcu je znalazłeś! Tak! Logicznym następnym krokiem jest wynajem apartamentu i rozmowa z właścicielem lub przedstawicielem w celu podpisania umowy najmu, ale trzymaj się! Większość umów najmu jest dość kompleksowa. Nawet najbardziej doświadczeni właściciele mogą zapomnieć o uwzględnieniu w swoich umowach najmu pewnych mniej powszechnych, ale ważnych zasad/warunków. Klienci oczekują, że większość umów najmu określa, kiedy i w jaki sposób płaci się czynsz oraz jakie media są objęte najmem. Natomiast umowa może nie zawierać informacji o tym, jak często zmieniane są zamki i /lub co zostanie zrobione, aby przygotować mieszkanie przed wprowadzeniem się nowego najemcy.  

Wymiana zamków w drzwiach

Wiele osób może tego nie rozważyć, dopóki nie będzie za późno! Dobry właściciel powinien zawsze zadbać o zmianę kluczy do mieszkania/domu przy każdej zmianie najemcy. Mieszkasz w kompleksie mieszkalnym z głównymi drzwiami wejściowymi? Klucze te również powinny być wymieniane co jakiś czas, aby zapewnić bezpieczeństwo. Klucze należy wymienić zwłaszcza, jeśli ktoś zgubi komplet kluczy, co może oznaczać zagrożenie dla wszystkich innych osób mieszkających w budynku. 

Jakie jest dokładne wyposażenie apartamentu?

Możesz założyć, że właściciel jest prawnie zobowiązany do zapewnienia Ci podstawowych mebli lub urządzeń, ale tak nie jest! Dlatego ważne jest, aby zapytać właściciela mieszkania przed wprowadzeniem się, aby lepiej zrozumieć, jakie meble i urządzenia są zapewnione. Wiedza o tym, co zapewnia właściciel, pomoże również ustalić, kto jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów związanych z normalnym zużyciem.

Personalizacja apartamentu

Wynajem apartamentu wiąże się z dostosowaniem oczekiwań do rzeczywistości. Właściciele mają własne tolerancje dotyczące liczby dostosowań dokonywanych przez ich najemców. Niektórzy mogą być w porządku, gdy ich lokatorzy malują szafki, instalują półki itp. Podczas gdy inni właściciele mogą się zdenerwować zwykłym gwoździem w ścianie. Ważne jest, aby ustalić, z czym właściciel jest w porządku przed podpisaniem umowy najmu. A także sprawdzić, czy kiedykolwiek będzie to temat do dyskusji w przyszłości.

Goście w apartamencie

Podczas gdy niektórzy właściciele są w porządku, gdy goście zostają przez dłuższy czas, inni mogą nie pozwalać na to. Ustalenie dokładnej polityki nie pozostawia miejsca na interpretację i pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Skargi?

Chociaż eskalowanie problemów z sąsiadami do właściciela lokalu należy traktować jako ostateczność, nadal powinno być ważne, aby usłyszeć, jak właściciel planuje rozwiązać takie problemy. Na przykład, czy będzie skłonny porozmawiać bezpośrednio z sąsiadami lub podjąć drastyczne działania, jeśli inny sąsiad łamie zasady wspólnoty?

Inwazja szkodników

Najczęstszymi szkodnikami, z którymi borykają się ludzie mieszkający w miastach, są często myszy, szczury, karaluchy i, co najgorsze, pluskwy! Pamiętaj, aby zapytać właściciela apartamentu, czy którakolwiek z tych inwazji miała miejsce na nieruchomości. Co właściciel zrobił, aby rozwiązać problem? Każdy stan ma własne zasady dotyczące tego, kto jest odpowiedzialny za zwalczanie inwazji szkodników (najemca lub właściciel). Dlatego upewnij się, że przeprowadziłeś badania we własnym stanie i zapytaj właściciela o jego politykę, aby zapewnić ochronę twoich praw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *