Jak prowadzić krótkoterminowy biznes wynajmu mieszkań?

Jeśli jesteś zainteresowany prowadzeniem krótkoterminowego najmu mieszkań, możesz zastanawiać się jak on funkcjonuje i jakie daje możliwości w erze Airbnb.

 Airbnb dominuje w obszarze wynajmu krótkoterminowego dzięki modelowi peer-to-peer czyli każdy z każdym. Ich usługa polega na kojarzeniu ludzi, którzy szukają noclegu z tymi, którzy go oferują. Z drugiej strony jest tez branża hotelarska, która pozostaje rozwiązaniem typu „go to” w przypadku krótszych pobytów.

Twoim sposobem na udany biznes jest znalezienie czegoś pomiędzy Airbnb a hotelarstwem. Nie będzie to z pewnością łatwe zadanie. Ale nie możesz tracić nadziei i się poddać, ponieważ właśnie ta brakująca nisza jest idealnym miejscem do „rozkwitu” apartamentów i tym samym twojego sukcesu w tej branży. Firmy wynajmujące mieszkania starają się połączyć komfort, wygodę oraz korzyści jakie daje mieszkanie z ofertami usług hotelowych w ramach krótkoterminowego wynajmu.

 Od czego powinieneś zacząć, jeśli chcesz wejść na rynek wynajmu apartamentów we Wrocławiu? Czego możesz się nauczyć od branży hotelarskiej i Airbnb?  Spójrzmy.

Airbnb vs hotele

 Szybkie wyszukiwanie w Google „Airbnb vs. hotele” daje ponad 7,1 miliona wyników obejmujących porównania cen i udogodnień między głównymi obiektami w branży. Serwis rozwija się z roku na rok i nie wykazuje oznak spowolnienia, a wręcz przeciwnie szybki przyrost.

Racjonalnym krokiem jest pozostanie w przestrzeni turystyki, podróży oraz zakwaterowania. Jak się okazuje, podróżujący lubią przebywać w miejscu, w którym czują się przytulnie, mają zapewniony dostęp do kuchni, wygodnych mebli i sprawnego Wi-fi. Ważne są dla nich również elastyczne godziny zameldowania oraz dogodna (najlepiej blisko centrum), ale czasem i nietypowa lokalizacja.

„Wygranym losem na loterii”, jest dla Ciebie fakt, że prowadzisz działalność w zakresie wynajmu mieszkań. Nic straconego jeśli posiadasz hotel. Nie musisz rezygnować i pomijać tego artykułu. Możliwe, że inne hotele z branży zauważają ten trend i dostosują się do wymagań rynku przekształcając swoją działalność w inną formę.

 Nie każdy menedżer hotelu lub firma przepada za – lub ma czas – na przesyłanie wiadomości do poszczególnych właścicieli apartamentów, zajmujących się dostępem i instrukcjami dla każdej jednostki, co do możliwości korzystania z ich usług oraz ograniczonymi datami wynajmu.

 Właśnie w tym miejscu mogą wkroczyć firmy oferujące apartamenty. Mają możliwość wypełnić braki oraz zaspokoić potrzeby osób podróżujących prywatnie jak i biznesowo.

Z naszego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby stać się bardziej konkurencyjnym dla innych firm.

Od czego zacząć biznes wynajmu mieszkania?

 Firmy wynajmujące mieszkania, które chcą wykorzystać krótkoterminowy popyt na wynajem, wypełniają przestrzeń między Airbnb a tradycyjnymi hotelami.  Czasami nazywane są „zarządzanymi mieszkaniami” lub „apartamentowymi hotelami”. Firmy te łączą komfort, przestrzeń i wygoda posiadania własnego mieszkania z w pełni zarządzanymi usługami oferowanymi przez hotele.

 Przedsiębiorstwa te pozwalają podróżnym zarezerwować prywatny apartament w taki sam sposób, w jaki zarezerwowaliby pokój hotelowy.

 Jeśli chcesz wynająć nieruchomości podróżnym, zaproponuj „wynajem krótkoterminowy” na dowolny czas, oferując pobyt na kilka dni, tydzień, a nawet miesiące. Skoncentruj się na marketingu i ofercie dla osób podróżujących służbowo, które dłużej przebywają w mieście. To oni mogą stać się twoimi potencjalnymi klientami i zagościć w apartamencie na dłuższy czas.

 Dzięki apartamentom podróżujący mogą osiedlić się w dobrze wyposażonej i obsługiwanej przestrzeni, która wydaje się, być przygotowana specjalnie dla nich. Nie muszą oni znosić specyficznych upodobań i skłonności właścicieli oraz ich obecności, tak jak często ma to miejsce w wynajmowanych obiektach z serwisu Airbnb lub uciążliwych gości w hotelach.

Jak wygląda typowy wynajem apartamentów?

 W zależności od firmy, mieszkania oferowane jako krótkoterminowy wynajem mogą posiadać od jednej do trzech sypialni. Są w pełni umeblowane, posiadają kuchnie, pralkę / suszarkę i inne udogodnienia, które posiada każdy we własnym domu.

 Firmy takie jak UrHIP, Roost, Zoku i AKA obsługują klientów, oferując apartamenty podobne do tego, jakie można znaleźć w Airbnb, ale z dodatkowymi usługami hotelarskimi, takimi jak dostęp do lokalnego klubu fitness, usług sprzątania oraz dostawy artykułów spożywczych.

 Niektóre firmy w tej przestrzeni (na przykład Roost) są specyficzne dla jednego miasta lub obszaru i koncentrują się na inspirującym projekcie architektonicznym tego właśnie miejsca, podczas gdy inne wybierają oferowanie swoich rezerwacji na terenie całego kraju.

Pitching wynajmu mieszkania czyli jak zaprezentować swój obiekt na rynku

 Wynajmując apartament, zyskujesz przewagę nad hotelem, oferując gościom miejsce, które zawiera więcej udogodnień niż standardowy pokój hotelowy i może być tańsze niż koszty jakie zostaną poniesione za rezerwacje jego na kilka tygodni. Kolejną korzyścią twojej oferty jest to, że nie wymagasz od podróżujących podpisania kilkamiesięcznej umowy najmu. To jest ogromną zaletą i nadrzędną sprawą dla wielu szukających noclegu. Zbędna papierologia, którą wolą zastąpić znaną im formą rezerwacji.

Ten sposób wynajmu sprawia, że ​​twoje apartamenty są bardziej atrakcyjne dla turystów z zagranicy, którzy często wymagają elastycznych godzin zameldowania i oczekują większej ilości usług, niż może zaoferować indywidualna oferta pokoju na Airbnb.

 Nie będziesz w stanie konkurować z branżą hotelarską w takich dziedzinach, jak organizowanie lokalnych wydarzeń i targów, które często są dla nich reklamą, ale możesz walczyć z nimi bronią jaką jest tzw. „marketing szeptany”.

 Ponieważ Airbnb ciągle się rozwija i dociera do niezależnych turystów oraz całych rodzin, firmy oferujące apartamenty na dłuższy pobyt mają wyjątkową pozycję, aby służyć niszowej grupie podróżników. Coraz większa liczba podróżnych (zarówno biznesowych, jak i turystów indywidualnych) chce jeść zdrowsze posiłki lub woli gotować samemu z powodu ograniczeń dietetycznych lub problemów związanych z wrażliwością / alergią pokarmową. Ważnym jest, aby nie pozostawać biernym na takie fakty. Warto udoskonalać swoją ofertę i udostępniane apartamenty wyposażać we wszystko czego oczekują goście – od sprzęty do parzenia kawy po „domowe” biura. Czasem nie drogie i niewymagające dużego nakładu udogodnienia sprawią, że to właśnie one zaważą na wyborze mieszkania.

 Wchodząc do przestrzeni wynajmu apartamentów we Wrocławiu, pamiętaj o trzech kluczowych rzeczach:

 1. Jest dla ciebie miejsce na rynku. Jeśli jesteś zarządcą nieruchomości, przeanalizuj działalność portalu Airbnb i hoteli, wybierz z nich to, co najlepsze , modelując swój biznes tak, aby sprostał wymaganiom przyszłych gości. Twój rynek docelowy to klienci poszukujący gościnności, wygody oraz swobody w korzystaniu z twoich usług.

 2. Jeśli jesteś indywidualnym krótkoterminowym najemcą mieszkania, skorzystaj z Airbnb, aby dotrzeć do klientów i zaprezentować swoją wyjątkową ofertę. Tworząc listę swoich mieszkań, skoncentruj się na młodych podróżujących i zaoferuj znaczną zniżkę na dłuższy pobyt, ponieważ to ich bardziej  zachęci do skorzystania.

 3. Jeśli działasz w branży hotelowej, zastanów się, jak możesz dostosować tę strategię do swojego hotelu. Pomyśl, jak stworzyć przestrzenie, które nie będą przypominały tradycyjnych pokoi hotelowych, którym często brakuje ciepła.  Choć stworzenie miejsca w pełni wyposażonego we wszystkie elementy może nie być możliwe, wprowadź proste udogodnienia, takie jak: kącik kawowy w pokoju z lokalnie paloną kawą lub półka z książkami z kilkoma ofertami w miękkiej oprawie lub głośnik Bluetooth do smartfona gościa.

Jak pomóc w początkach działaności najmu apartamentów oraz mieszkań?

 Jeśli zajmujesz się wynajmem krótkoterminowych apartamentów, napisz do Nas, chcemy poznać Twoją opinię!

 Opowiedz o początkach swojej działaności oraz podziel się pomocnymi wskazówkami z innymi osobami, które dopiero zaczynają lub chcą ulepszyć sposób, w jaki pracują? Napisz czy korzystałeś z oprogramowań do zarządzania hotelami, jeśli tak, które uważasz za szczególnie pomocne?  Czy są jakieś pułapki na które należy uważać?

 Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *